Yakup Oktay

15 Mart 1973 Kocaeli’de dünyaya gelmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Uzun yıllar satış alanında Ulusal ve Uluslar arası şirketlerde görev almıştır. Daha sonra kendi kurduğu işlerde ticaretle uğraşmıştır. Fizyonomi ve Yüz Okuma Sanatı ile ilgili 30 yılı aşkın bir süredir ilgilenmektedir. 2016 dan beri tamamen çalışmalarını bu alana odaklamıştır.
Fizyonomi ve Yüz Okuma ile ilgili kendi modelini geliştirmiştir. Geliştirdiği model Fizyonomi ve Yüz Okuma ile beraber kişinin kişilik yapısını tespit eden bir modeldir. Böylece kişinin düşünce kalıplarını, davranış modellerini ve sağlıkla ilgili verilerine ulaşılabilmektedir.
Kendi geliştirdiği Bütüncül Analiz modelini en büyük özelliği Fizyonomi için gerekli olan vücut şekilleri, Yüz okuma ve el okumayı 3 boyut açısından formülize etmiş olmasıdır. Kişilik tipini tespit etmeyle ilgili akıl, duygu ve beden arasındaki bağlantıları da formülize etmiş olmasıdır. Bütün öğretisi bu formüllerin üzerine inşa edildiğinden bu ilmin kolay öğretilebilir olmasını sağlamıştır.
Bütüncül Analiz içinde Pratik Yüz Okuma eğitimini yurt içi ve yurt dışında farklı meslek gruplarına öğretmeye devam etmektedir.
Üniversite ve sivil toplum örgütlerinde kendi geliştirdiği Fizyonomi ilmini tanıtmaya ve öğretmeye devam etmektedir.
Türkiye’de bir ilk olan Uluslar arası Fizyonomistler Derneğinin kurucusu ve başkanıdır.

Open chat