Cenk Girginol

Cenk Girginol 22.03.1980 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Öğretim sonrası çalışma hayatına Unilever şirketinde başlamış, satış ve organizasyon bölge yöneticiliğinin ardından 2003 yılında Egro Coffee Systems kurucu kadro ile kahve sektörüne giriş yapmıştır. 4 yıl boyunca satış yöneticiliği ve kahve eğitmenliği görevleri ile organizasyon yapısını büyütmüş, yurtdışı aldığı kahve eğitimleri ve yurtiçinde barista eğitmenliği ile gelişime katkıda bulunup, sektör içindeki baristaları yetiştirmiştir.

Sırasıyla Italyan Caffe Vergnano ve Italyan Lavazza kahve firmalarının Türkiye kurulumlarında yöneticilik ve Genel Koordinatörlük görevlerini yürütmüş, barista eğitimlerini yoğun biçimde alınan yeni eğitim ve sertifikalar ile güçlendirmiştir.

2010 yılında 90 yıllık aile şirketinin yönetimine üstlenerek kahve kavurma ve üretim tesisini kurmuş ve Ar-ge çalışmalarını geliştirmiştir. Kahve adına seminerler ve eğitimler bu dönemden itibaren yoğunlukla ele alınmış ve İsviçre’de mevcut butik bir kahve markasının da kahve ar-ge geliştirmesinde tadım (cupping) uzmanı olarak aktif görevler almaya başlamıştır.

2016 yılında, yazımı 6 yıl süren Türkiye’nin ilk kahve biyografi kitabı “Kahve-Topraktan Fincana” yı yayımlamıştır. Kitap 2019 yılı başı itibariyle 9. Baskısı ile raflardaki yerini alırken; kahve adına seminerler, eğitimler ve imza günü aktiviteleri ile barista ve kahve severler ile bir araya gelmeye devam etmektedir. Sektörün en önemli sürekli yayınlarından; “Breakfast” ve “Food Time” dergilerinde kendi köşesinde yazıları , “Kahve” Dergisinin Yayın Danışmanı ve dergi yazarı olarak, kahve hakkındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam eden Cenk R. Girginol konuk olarak katıldığı televizyon programlarında da kahve severlerin ilgisi ile kahve adına söyleşilerini sürdürmektedir.

Cenk Girginol 2017 başında kitap ödüllerinin oscarı kabul edilen Gourmand World Cookbook Awards tarafından kitabı “2017-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödülüne layık görülmüş, Mayıs ayı’ndaki “Best in the World” Dünya şampiyonasında Finalist olarak Türkiye’yi temsil etmiş ve 27 Mayıs 2017 tarihinde “Best in the World”- 2017 Dünya’nın En İyi Kahve Kitabı ödülünü kazanmıştır. 2018 yılı içinde de Amerika’nın en prestijli kitap ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Independent Press Awards” tarafından “BK Interior Design – 2018 En iyi Kitap İç Dizayn” ödülüne layık görülmüştür. 2020 yılında ise yine Gourmand tarafından “Winner : Foreign Rights Seller” ödülünü Çin’e verdiği telif hakkı ile kazanmıştır.

Türkiye’de ilk defa bu kategoride en önemli ödülü ülkemize kazandıran “Kahve~Topraktan Fincana” eseri yurtdışından da büyük övgü almış ve kendi ülkelerinde yayımlanması için taleplerde bulunulmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük yayınevlerinden “China Light Industry Press” kitabın telif haklarını alarak Çince olarak Çin’de 2019 yılı Nisan ayında kitabı

2 Çin başta olmak üzere Uzak Doğu’da piyasaya sürmüştür. Bir çok Avrupa yayınevi tarafından birden fazla dile çevrilmesi için talepler değerlendirilmektedir. İngilizce’ye çevirisi tamamlanmış olup 2020 yılı içinde İngilizce olarak da Amerika ve Avrupa’da yerini alacaktır. Bir Türk’ün kaleminden tüm dünyanın Kültürel Mirasımız Türk Kahvemizi, kahveyi okuyacak ve bilgilenecek oluşu da ayrı bir gurur kaynağıdır.

Cenk R. Girginol Kahve’nin Dünya yerel yapım şekilleri ile kültürlerini ve buna bağlı lezzet tadımını keyifli bir anlatımla anlattığı, birbirinden değerli 5 şefin kitaba özel tarifleri ile sürpriz yaptığı serinin 2. Kitabı “Kahve-Fincandan Lezzete” Ekim 2018’den itibaren 4.000 adetli ilk baskısı ile raflardaki yerini almıştır. Kahve-Fincandan Lezzete kitabı da ilk kitap gibi Gourmand World Cookbook Awards tarafından “2019-Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödülüne layık görülmüş, Temmuz 2019’da açıklanacak olan “2019-Best in the World” ödülü için 200 ülke içinde 11 ülkenin yer aldığı Shortlist’e seçilerek aday gösterilmiştir. 5 Temmuz 2019 tarihinde Çin Macao’da yapılan ödül töreninde ilk kitaptaki başarısını tekrarlayarak ikinci kere Kahve-Fincandan Lezzete kitabı ile “2019-Best in the World” ödülüne Dünya 3.’sü olarak layık görülmüştür.

2020 Şubat ayında ikinci kitabı Kahve-Fincandan Lezzete ile Gourmand World Cookbook Awards tarafından 1995-2020 arası son 25 yılın En İyi’lerinin değerlendirildiği ödülde kahve dalında “BEST of the BEST” seçilerek en büyük ödülü Türkiye’ye getirme başarısını göstermiştir.

Halen kahve kavurma ve üretim parkuru ile bir çok firmanın danışmanlığı ve uluslararası firmaların çözüm ortaklığını yürütmekte, Gastrokahve çatısı altında bulunan Cenk Girginol Kahve Akademisi’ nde verdiği profesyonel kahve eğitimleri ile baristalar yetiştirmektedir.

Okan Üniversitesi Öğretim Görevlisi olarak, Türkiye’de ilk defa üniversitede tam zamanlı ders olarak uygulanan “Kahve Bilimi ve Uygulamaları” dersini vermektedir.

Cenk Girginol, evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Eğitimler ve Sertifikaların Bazıları

– KaffePur- Angelo Stealdi – Coffee Roasting

– Caffe Vergnano Academy – Daisy Morassi – Barista Skills 1-2 & Professional – Universsa Della Caffe Illy – Coffee Knowledge and Skills – Lavazza Training Center – Coffee Knowledge Professional

– HGZ Coffee Machines Knowledge Modul 1-2 – Unilever Academy – Professional Sale Service

Ödüller

“Kahve-Fincandan Lezzete” Best of the Best (1995-2020) -Best of the Best-

Gourmand World Cookbook Awards 2020

“Kahve-Topraktan Fincana” Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı -Winner-

Gourmand World Cookbook Awards 2017

“Kahve-Topraktan Fincana”2017-Dünya’nın En İyi KahveKitabı (1.) -Best in the World-

Gourmand World Cookbook Awards 2017

“Kahve-Topraktan Fincana” 2018-En İyi Kitap İç Dizayn -BK Interior Design-

Independent Press Awards (USA) 2018

“Kahve-Fincandan Lezzete” 2019 Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı -Winner-

Gourmand World Cookbook Awards 2019

“Kahve-Fincandan Lezzete” 2019-Dünya En İyi Kahve Kitabı (3.) -Best in the World-

Gourmand World Cookbook Awards 2019

“Kahve-Topraktan Fincana” 2020-Foreign Rights Seller -Winner-

Gourmand World Cookbook Awards 2020

Open chat