Baristalık Eğitimi

Genel olarak kahve dükkanlarında veya kahve barlarında çalışan baristalar ticari espresso makinelerini (Ev espresso makineleri yerine) işletmektedir. İşleri basit görünse de, ticari espresso makineleri çok çeşitli zorluklara sahiptir. Bazıları el yapımıdır ve her bir kahve partisinin, günün hava koşullarına, içicinin tercihlerine ve diğer faktörlere uyum sağlama konusunda muazzam beceri, eğitim ve yetenek gerektirir. Espresso yapmanın yanı sıra, baristalar ayrıca çok çeşitli espresso bazlı içecekler yapmak ve french press coffee, pour over coffee ve drip coffee gibi kahve içecekleri hazırlamak için genellikle köpüklü, köpüklü ve buharlı süt içerir. Son olarak, birçok barista için, müşteri memnuniyeti işlerinin önemli bir parçasıdır. Müşterilere hazırladıkları içecekleri sunuyorlar ve birçok kişi doğrudan barista ile etkileşime giriyor.

Barista kahve çekirdeklerinin niteliğini bilen, kahve makinelerini kullanmayı bilen, ayrıca kahve makinelerinin küçük arızalarını gidermeyi ve bakımını yapabilen biri olmalıdır. Barista sadece kahve yapabilen değil, aynı zamanda kahve ile yapılabilen farklı soft içeceklerde hazırlayabilmelidir.

Bir barista ne kadar iyi kahve yaparsa yapsın, iyi kahve yapımı kadar iyi sunumda yapabilmelidir. Kahve yapımı ve sunumu bir paralelde olmalıdır. Sunum başarılı fakat kahve tadı kötüyse bu hoş görüntü kahveyi tadana kadardır. Dolayısıyla barista bu iki önemli unsuru mutlaka göz önünde bulundurmalıdır.

course-preview

Baristalık Eğitimi

International Therhappy Center Onaylı
Sertfikalı Seminer

Kurs Detayları: 120 Saat Eğitim

Online ve Supervizyon Eğitimler

İndirilebilir Baskılı Dökümanlar ( PDF )

Her Cihaza Uyumlu Media Player

Uluslararası Onaylı Sertifika

Eğitmenlerimiz

 

Cenk Girginol

Öğretim Üyesi
 

 

Open chat